Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Chodzenie na palcach

Chodzenie na palcach jest wskazaniem do zbadania ścięgien Achillesa i sprawdzenia, czy nie są skrócone.

    W przypadku wrodzonego skrócenia obydwu ścięgien Achillesa – podczas  badania dziecka w pozycji leżącej, przy wyprostowanym kolanie i lekko dośrodkowym ustawieniu pięty, obserwuje się niedostateczne zgięcie stopy w kierunku głowy dziecka. Jeśli w badaniu RTG wykluczymy wrodzone wady kostne stopy lub obu stóp, diagnoza skrócenia ścięgien Achillesa się potwierdza.
    Ortopeda, wspólnie z rodzicami, rozważy sposób dalszego postępowania, mając do wyboru operację lub odroczenie zabiegu i obserwację przez kilka lat. Jeśli problem jest niewielki, być może dziecko nie będzie miało kłopotów z chodzeniem i operacji uda się uniknąć. W przyszłości dziewczęta będą mogły maskować nieprawidłowe ustawienie stopy, nosząc buty na obcasach.
    Należy ustalić, czy dziecko chodzi na palcach zawsze, czy zazwyczaj na palcach, a niekiedy na całych stopach. Jeśli chodzenie na palcach występuje tylko okresowo, a w badaniu lekarz nie stwierdza skrócenia ścięgna Achillesa, to powodem może być nawyk, który w miarę rozwoju dziecka powinien naturalnie  zaniknąć. 
     Nie można jednak zapomnieć o ewentualnych przyczynach neurologicznych chodzenia na palcach. Może ono wynikać z uszkodzenia układu nerwowego maleństwa w czasie ciąży lub w okresie okołoporodowym. Nawet nieznaczne uszkodzenia jego uszkodzenie może się ujawnić, w wieku około 3 lat, w postaci tzw. neurogennej stopy końskiej. Takie przypadki są rzadkie, ale nie można ich wykluczyć.  Dzieci chodzące na palcach, u których w przeszłości stwierdzono problemy neurologiczne, wymagają  dokładnego specjalistycznego badania, a w razie potrzeby także diagnostyki obrazowej mózgu. 

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

UŻĄDLENIA *

Użądlenie dziecka, u którego stwierdzono

ANAFILAKSJA *

Nazwa brzmi ładnie,

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci