Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

Alergie wiosenne.

Rozkwita zieleń, słońca więcej, ale nie wszystkim jest

radośnie. Budzi się nie tylko przyroda, ale również alergie. U wielu młodych ludzi widać na twarzy wiosenne "wzruszenie". W oczach zaczerwienienie, łzawienie, swędzenie i obrzmienie powiek. Woda kapiąca z kichającego nosa również nie do ukrycia.

W tych charakterystycznych objawach można dostrzec okresowe alergiczne zapalenie spojówek i/lub sezonowy alergiczny nieżyt nosa. Z reguły takie objawy powtarzają się co roku w określonym miesiącach pylenia rośliny, na którą chory jest uczulony.

Alergiczne reakcje na pyłki nie wykluczają powszechnych w tym okresie przeziębień. Wręcz przeciwnie, nawet lekka infekcja otwiera furtki dla alergii, a alergia potęguje objawy zakażenia. Unikanie przeziębień jest więc konieczne, a z alergią należy walczyć.

W razie wystąpienia objawów uczulenia należy przede wszystkim unikać dalszego kontaktu z alergenami, jeśli tylko to możliwe.

1. Wskazane częste przemywanie twarzy. Postarajmy się szybko przemyć oczy chłodną wodą czy solą fizjologiczną. Do oczu można przyłożyć chłodne, wilgotne kompresy z gazy. Nos można płukać solą fizjologiczną. Gdy jest w aerosolu to nie jeden psik a wiele, aby woda wypłynęła z nosa.

2. Wskazane ograniczenie do minimum wychodzenia na zewnątrz w czasie słonecznej i wietrznej pogody.

3. Wskazane noszenie czapki z daszkiem i okularów (najlepiej najszczelniej okrywających oczy). W sezonie pylenia nie należy nosić soczewek – dodatkowo podrażniają oczy i zatrzymują alergeny na powierzchni oka. Tarcie oczu powoduje nasilenie dolegliwości w oczach.

5. Podczas jazdy samochodem należy zamykać okna.

6. Nie wolno przebywać w pobliżu otwartych okien w czasie jazdy autobusem czy pociągiem,

7. Należy dokładnie myć ciało, szczególnie włosy i zmieniać odzież po powrocie do domu. Czapkę z daszkiem trzeba wytrzepywać a okulary przemywać.

Z reguły konieczna jest konsultacja lekarska. Oczekując na wizytę można doraźnie (do tygodnia) zakrapiać do oczu lek obkurczający naczynia spojówek, a do nosa obkurczający śluzówki nosa (dostępne bez recepty).

Lekarz oceni na ile problem wynika z zakażenia a na ile z alergii. Powiązanie pojawiania się objawów ze strony oczu/nosa jako skutku kontaktu z alergenami, bez cech zakażenia, zwykle pozwala na szybkie postawienie rozpoznania. W przypadku wątpliwości zleci konsultację u specjalisty w celu dalszej diagnostyki.

Alergię mogą potwierdzić dodatnie wyniki testów skórnych z alergenami wziewnymi lub, rzadziej, pomiar swoistych IgE. Nie wszystko w testach wychodzi. Jeśli testy skórne nie wykażą alergii a objawy są typowe , to pacjent jest ważniejszy niż wyniki badań, więc i tak wymaga leczenia alergii. Dodatnie wyniki testów mogą być pomocne w podjęciu decyzji o leczeniu odczulającym, pod nadzorem alergologa.

Zwykle lekarz przepisze specjalne leki. W okresowym zapaleniu spojówek stosuje się krople do oczu, które mają działanie przeciwzapalne. Zwykle zaczynają działać po kilku dniach. Jeszcze bardziej  opóźnionego efektu można się spodziewać po lekach przeciwhistaminowych w formie syropów lub tabletek. Leki antyhistaminowe przede wszystkim są zalecane gdy występuje alergiczny nieżyt nosa. U dzieci powyżej 4. roku życia można zastosować steryd donosowy. Nowoczesne preparaty o niskiej szkodliwości  mogą zmniejszyć objawy ze strony nie tylko nosa, ale i oczu.

Jeśli objawy alergicznego zapalenia spojówek nie ustępują pomimo leczenia po 2—3 tygodniach – konieczna jest konsultacja okulisty.

Przed sezonem pylenia roślin na które występuje uczulenie (w mediach pojawiają się informacje o stężeniu pyłków roślin) warto zapobiegawczo zastosować wyprzedzające leczenie dzięki czemu  późniejsze objawy alergii są o wiele słabsze. Planując urlop można rozważyć możliwość ucieczki ze strefy pylenia, czyli wyjazdu w czasie i w miejsca gdzie pylenia uczulającej rośliny jest najmniejsze. Przyjemności będzie więcej :)

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

BURZA

- podstawowe zasady bezpieczeństwa

GRYPA do SZPITALA?

Grypa może być bardzo groźną chorobą.

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci