To nie musi być sen, tak bywa w "realu".
Zdarza się, że dzieci jedzą ziemię, najczęściej piasek z piaskownicy.
Spożywanie tego co nie jest produktem żywnościowym, nazywamy ZESPOŁEM PICA lub ŁAKNIENIEM SPACZONYM. Osoby z łaknieniem spaczonym mogą zjadać różne inne substancje takie jak: mydło, kreda, tynk ze ścian czy papier. Choroba rozpoznawana jest, jeśli niezdrowe zajadanie trwa co najmniej jeden miesiąc.
Takie zachowania u małych dzieci mogą być związane z innym postrzeganiem rzeczywistości i brakiem umiejętności różnicowania rzeczy jadalnych i niejadalnych, ale mogą również wskazywać na chorobę psychiczną.
Od rodziców dzieci, które zjadają niejadalne produkty słyszę często, że może mu jakiegoś minerału brakuje. Fakt, jedną z przyczyn zespołu pica może być niedobór żelaza lub cynku w organizmie. Jeśli podejrzewamy niedobory tych pierwiastków, to możemy ocenić ich poziom w surowicy krwi wraz z ferrytyną (lepiej ocenia poziom żelaza). Pobierając dziecku krew należy rozszerzyć badania, mogące pomóc w wykluczeniu następstw niezdrowej "diety", głównie zatruć i zakażeń. Konkretne badania powinien ustalić lekarz w zależności od zagrażającego ryzyka.
Łaknienie spaczone w wielu przypadkach jest chorobą przejściową i krótkotrwałą. W zespole pica wywołanym przez niedobory składników mineralnych podstawą leczenia jest uzupełnianie brakujących związków poprzez dietę oraz suplementy. Dziecko z zespołem pica może wymagać współpracy specjalistów z różnych dziedzin. Wskazana jest ocena psychologiczna pozwalająca stwierdzić, czy schorzenie jest związane z zaburzeniami natury psychicznej. W takich przypadkach stosuje się terapię psychologiczną, a czasami leki.
Schorzenia nie należy lekceważyć, gdyż nieleczone może prowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia i życia skutków ubocznych.