Praktyczne porady dla matek i ojców. Przeczytaj, co powinni wiedzieć rodzice o zdrowiu dziecka.

KOMARY atakują

Po ukąszeniu komara najczęściej

pojawiają się na skórze niewielkie swędzące zaczerwienienia. Łatwo zauważyć, że u niektórych dzieci odczyny bywają nadmierne. Są to reakcje alergiczne na komarzą ślinę. W ciągu 20 minut po ukąszeniu powstaje bąbel w czerwonej otoczce, a następnego dnia widoczne są swędzące twarde grudki, z pęcherzykiem na szczycie, które ustępują w ciągu 10 dni.

Niestety, u części osób reakcje miejscowe mogą mieć ciężki przebieg – z kilkunastocentymetrowym obrzękiem, zaczerwienieniem i zwiększonym uciepleniem. Dodatkowo mogą wystąpić podwyższona ciepłota ciała, złe samopoczucie, znaczny obrzęk tkanki podskórnej, pęcherze, dreszcze i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.

Taka reakcja (zespół skeeter) pojawia się w ciągu kilku godzin od ukąszenia, z najbardziej nasilonymi objawami między 8 a 12 godziną. Szczęśliwie one też ustępują w ciągu 10 dni. U małych dzieci, w zależności od miejsca ukąszenia, miejscowa reakcja może obejmować większą część twarzy, a nawet całe powierzchnie kończyn. Nasilony obrzęk twarzy może utrudniać widzenie, mówienie, jedzenie, a zlokalizowany w obrębie kończyn uniemożliwiać ruch.

Zdrowe dzieci zazwyczaj przestają doświadczać takich dużych problemów skórnych w ciągu kilku lat.

 

Najgroźniejszym typem reakcji alergicznej po ukąszeniu przez komary jest układowa reakcja alergiczna, w tym uogólniona pokrzywka, duszność astmatyczna, a w bardzo rzadkich przypadkach nawet wstrząs anafilaktyczny, podobnie jak po użądleniu przez osę lub pszczołę.

 

W profilaktyce ukąszeń przez komary zalecane jest stosowanie ubrań ochronnych, moskitier i miejscowych środków zawierających DEET. U dzieci stosuje się je w stężeniu maksymalnie do 10%, na ubranie. Preparat należy użyć ponownie przed upływem 5 godzinach, jeżeli dziecko nadal narażone jest na ukąszenie komara.

Odczyn po ukąszeniu mogą złagodzić Fenistil w żelu lub kremy zawierające kamforę, mentol lub pantenol.

W przypadku nasilonego świądu i pieczenia zwykle zalecane są doustne leki przeciwhistaminowe II generacji.

Gdy zmiany skórne mają średnicę powyżej 10 cm i intensywnie swędzą, przepisuje się kremy steroidowe, np. hydrokortyzon (1%) lub mometazon (0,1%), 2 razy na dobę przez 5–7 dni.

W bardzo ciężkich reakcjach alergicznych przebiegających z nasilonym obrzękiem, powodującym zaburzenia widzenia, uniemożliwiającym spożywanie pokarmów lub też ograniczającym ruchomość kończyn, stosuje się ogólnoustrojowo glikokortykosteroidy, np. prednizon w dawce l mg/kg m.c. (maksymalnie do 50 mg) do 7 dni.

Należy pamiętać, że typowe dla reakcji alergicznych po ukąszeniu przez komary jest pojawienie się zmian w ciągu kilku godzin, nie jak przy nadkażeniach bakteryjnych skóry, gdy następuje to po kilku dniach. Bakteryjne stany zapalne są znacznie bardziej nasilone, obserwuje się silne zaczerwienienie skóry przybierające odcień purpurowy oraz ból i pieczenie. Oprócz tego początkowo mogą wystąpić objawy ogólnoustrojowe, np. ból głowy, nudności, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze i wysoka gorączka. W takim przypadku koniecznie należy zgłosić się do lekarza. Wizyta u lekarza może nie być konieczna, gdy będziemy unikać ukąszeń. Komarzyce są bardziej dokuczliwe, gdy głodne, czyli świtem i zmierzchem. Podczas wschodu i zachodu słońca pogoda jest mniej wietrzna. Dla komarów ma to duże znaczenie, gdyż powiew wiatru utrudnia im latanie.

Ten fakt i dla nas jest ważny. Wietrzyk możemy wywołać przez włączenie wiatraka. Przepływ powietrza należy skierować na dolną połowę ciała, gdyż, aby uniknąć wiatru, komary mają tendencję do latania bardzo blisko ziemi. Na spacer wygodniej zabrać wachlarz niż wiatrak ;)

Podmuch naturalnego wiatru lub wentylatora działa skuteczniej niż ultradźwiękowe urządzenia sprzedawane jako środki odstraszające komary. Powiewy mogą zmniejszyć nasze pocenie, a nic nie wabi komarzycy bardziej niż spocony człowiek.

Wiemy, że nawet ubranie nie chroni przed wbiciem żądła, ale materiały o bardzo ciasnym splocie utrudniają wypijanie naszej krwi. Dlatego włókna syntetyczne w specjalistycznej odzieży sportowej lepiej ochronią niż bawełna i len. Oczywiście długie rękawy i spodnie też mają znaczenie. Lepiej nosić ubrania w jasnych kolorach. Komarom łatwiej dostrzec kontrastujących z horyzontem.

„Latających gryzoni” najwięcej jest w miejscach wilgotnych. Otwarte oczka wodne ułatwiają namnażanie się komarów. Dlatego beczki z deszczówką lepiej szczelnie przykrywać.

Komarów będzie nieco mniej, jeśli otoczymy się takimi roślinami, jak lawenda, trawa cytrynowa, kocimiętka, mięta i bazylia. Niestety nawet posadzone wszystkie razem nie wystarczą, aby powstrzymać inwazję. To samo dotyczy świec i olejków cytronelowych. Działają tylko wtedy, gdy jesteśmy szczelnie spowici ich zapachem lub dymem. Więc jeśli stoją daleko, nie zapobiegną ukąszeniom komarów.

Pułapki, które przyciągają komary specjalnymi światłami, ciepłem lub zapachami, również nie są skuteczne. W odpowiednich warunkach środowiskowych mogą schwytać wiele komarów, jednak nie wyłapią ich wszystkich. Przylecą kolejne hordy, aby wypełnić zwolnioną przestrzeń.

Ukąszenia komarów mogą złagodzić nie tylko wspomniane leki , lecz także świadomość, że dzięki nim mają co jeść jeżyki, nietoperze i żaby. A może warto hodować wymienione zwierzęta?

Jeśli mieszkamy w okolicy, w której komary są nie do zniesienia, można ostatecznie zatrudnić profesjonalistę, który potraktuje podwórko środkiem owadobójczym.

 

 

O mnie

Marek Pleskot

Jestem pediatrą od ponad 30 lat. Przez 14 lat uczyłem studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej, od 22 lat prowadzę gabinet pediatryczny w Podkowie Leśnej. Wiem o co pytają rodzice i wiem czego zwykle nie zdążą wytłumaczyć inni lekarze.

Popularne porady

SINICE

Sinice bytują w zbiornikach wodnych na całym

DIETA PRZEZIĘBIONEGO

Gdy kotek był chory i leżał w łóżeczku

© 2015 pediatraodpowiada.pl. Porady dla rodziców i opiekunów dzieci