URAZY GŁOWY
Co robić?
- Upewnij się, że miejsce do udzielania pomocy jest bezpieczne. Przenieś poszkodowanego, jeśli miejsce, w którym się znajduje, jest niebezpieczne lub jeśli jest to konieczne do prawidłowego prowadzenia resuscytacji.
- Natychmiast wezwij pomoc medyczną, jeśli nie jesteś pewien, że została wezwana.
- Unieruchom odcinek szyjny kręgosłupa (jeśli podejrzewasz jego uraz), najlepiej za pomocą własnych rąk. Do czasu przybycia fachowej pomocy, przytrzymaj głowę dziecka tak, aby nie mogło nią poruszać.
- Oceń stan poszkodowanego zgodnie z ABC.
- W przypadku bezdechu lub zatrzymania pracy serca rozpocznij reanimację.
- Obracając poszkodowanego na bok (np. wymiotującego), staraj się, aby kręgosłup i głowa pozostawały cały czas w jednej linii.
Ciężkie urazy głowy
Zdarza się, ze jesteśmy świadkami wypadku, w którym dziecko doznaje poważnego urazu. Przykładem jest każdy wypadek komunikacyjny czy upadek z wysokości powyżej metra. W takiej sytuacji powinniśmy natychmiast wezwać karetkę pogotowia (999, 112), nie rozglądając się, czy ktoś inny z obecnych ma już telefon w ręku. Podobnie postępujemy, jeśli u ofiary wypadku widzimy ciężkie urazy:
duże rany lub krwiaki na głowie,
wyciek przejrzystego płynu z nosa lub uszu,
krwawienie z ucha,
zasinienie/zaczerwienienie z obrzękiem za uchem,
krwiaki wokół oczu (bez śladów zewnętrznych uszkodzeń tkanek miękkich),
znaczne uwypuklenie w miejscu urazu,
wgniecenie czaszki,
ciała obce tkwiące w główce dziecka.
Fragmentów szkła, metalu i innych przedmiotów nie wolno samemu wyciągać z rany. Mogłoby to spowodować gwałtowny krwotok, zagrażający życiu. Podobnie niedozwolone jest usuwanie wgniecionych elementów kostnych.
Karetkę pogotowia wzywamy również ze względu na niepokojące zachowanie dziecka:
- dziecko po wypadku jest nieprzytomne,
- pogarsza się jego stan świadomości, wystąpiła niepamięć wsteczna lub powtórna utrata przytomności,
- pojawiły się drgawki,
- dziecko leży i nie ma siły się poruszać,
- ma sztywność karku,
- słyszalne są zaburzenia oddychania,
- ma trudności z chodzeniem i utrzymaniem równowagi,
- dostrzegamy problemy z rozumieniem, mową (niewyraźna, bezładna),
- sygnalizuje zaburzenia widzenia,
- widzimy asymetrię ruchów kończyn (niedowłady),
- ma brak czucia w jakiejś części ciała,
- nastąpił spadek tętna i podwyższenie ciśnienia.
- wymiotuje, więcej niż 3 razy.
W razie wystąpienia drgawek nie wolno rozwierać ust dziecka i wkładać tam jakichkolwiek przedmiotów. Przygryzienie języka jest mniejszym problemem niż utrudnienie oddychania.
Łagodne urazy głowy u niemowląt do 6. miesiąca życia
Co robić?
- Trzeba zawieźć dziecko do szpitala pediatrycznego na Chirurgiczną Izbę Przyjęć lub wezwać karetkę, w zależności od stanu jego zdrowia.
- Noworodek oraz niemowlę po urazie głowy zwykle kwalifikują się do krótkotrwałej obserwacji w szpitalnym oddziale chirurgicznym. U dziecka w tym wieku jedynie chirurg może uznać uraz za banalny i zlecić dalszą obserwację w domu.
Łagodne urazy głowy u niemowląt po 6. miesiącu życia
Co robić ?
- Trzeba ocenić stan dziecka i obserwować.
- Skontaktować się z lekarzem lub zawieźć do szpitala.
Jak wspomniałem, niemowlęta w pierwszym półroczu życia po urazie głowy zwykle wymagają obserwacji szpitalnej. Niemowlęta starsze, po łagodnym urazie, mogą być oglądane przez lekarza po 1–2 dniach obserwacji w domu.
Istotne jest, czy dziecko zachowuje się i reaguje tak, jak przed urazem.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia dziecka po wypadku – trzeba zgłosić się z nim do lekarza.
U niemowląt bywa tak, że w wyniku obrażeń pojawiają się tylko siniaki, a pourazowe objawy neurologiczne są początkowo niezauważalne – mogą gwałtownie się rozwijać po kilku dniach.
Obserwuje się większe napięcie skóry głowy, stopniowe powiększanie jej obwodu, uwypuklenie ciemienia.
Pojawia się rąbek białkówki nad źrenicami – objaw „zachodzącego słońca”.
Niemowlę jest rozdrażnione, płacze i wymiotuje. Po wymiotach się uspokaja.
Łagodne urazy głowy u dzieci po pierwszym roku życia
Co robić ?
- Pierwsza pomoc polega na przyłożeniu zimnego okładu. Może to być gotowy okład, uprzednio schłodzony w lodówce, woreczek z lodem, a nawet mrożonka z zamrażalnika. Owiń taki okład w ręcznik i przyłóż w miejsce na głowie, w które dziecko się uderzyło. Nie przykładaj lodu bezpośrednio do skóry (grozi to odmrożeniami). Zimny okład sprawi, że krwiak i obrzęk będą mniejsze. Trzymaj go ok. 20 min.
- Załóż jałowy opatrunek i przez około 10 min delikatnie uciskaj, jeśli występuje krwawienie. Utrzymujące się krwawienie wymaga konsultacji chirurgicznej i ewentualnego założenia szwów.
- Dziecko nieprzytomne, ale oddychające bez trudności i bez podejrzenia urazu kręgosłupa, należy ułożyć na boku, w pozycji bezpiecznej, z głową uniesioną do góry o 30–45°. Na ranę krwawiącą trzeba położyć jałowy wilgotny opatrunek. Wskazane jest obłożenie głowy zimnym okładem, co zmniejsza krwawienie i pourazowe obrzmienie mózgu.
- U dzieci starszych zaleca się podtrzymywanie rozmowy. Rozmowa wskazuje, że dziecko jest przytomne, co najwyżej senne, czyli doznało lekkiego urazu; w ciężkich występuje utrata przytomności. Nie jest niczym niezwykłym, że po ustąpieniu bólu dziecko zasypia, jeśli doznało urazu w godzinach wieczornych.
- Po urazie, jeśli dziecko w pierwszej dobie śpi dłużej niż 4 godziny, obudź je dla oceny stanu świadomości. Starsze dziecko po wybudzeniu powinno umieć odpowiedzieć na pytanie, jak się nazywa i gdzie się znajduje.
- Konieczna jest obserwacja oddechu i zabarwienia skóry; płytki i nieregularny oddech, blade albo sine zabarwienie skóry są niepokojące.
Dziecko po urazie głowy wymaga pilnego zbadania w szpitalnym oddziale ratunkowym, jeśli pojawią się:
wymioty,
nierówność lub poszerzanie się źrenic,
pogorszenie stanu świadomości,
nadmierne pobudzenie,
silny lub rosnący ból głowy,
poranne bóle głowy z nudnościami lub wymiotami,
senność – w porze, kiedy zwykle dziecko nie sypia,
ograniczenie ruchomości lub ból przy poruszaniu kończynami, chwiejny chód,
zaburzenia pamięci u dzieci starszych: niepamięć wypadku lub okoliczności przed wypadkiem, niezdolność do zapamiętania i przypomnienia po 5 minutach trzech słów, wielokrotne zadawanie tych samych pytań,
utrudniona koncentracja,
zaburzenia widzenia, czytania lub pisania,
brak zainteresowania otoczeniem,
jakiekolwiek inne zachowania, nietypowe dla dziecka o danej porze dnia.
Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga uraz głowy u dziecka z zaburzeniami krzepnięcia krwi lub przyjmującego leki obniżające krzepliwość.
Jeśli dziecko po łagodnym urazie głowy pozostaje w do-mu, konieczna jest jego baczna obserwacja przez 4 dni, a szczególnie przez 24 godziny po wypadku. Dziecko powinno wypoczywać, leżąc z głową uniesioną. Posiłki i napoje trzeba mu podawać częściej, ale w małych porcjach; bez świeżych owoców i soków, które mogą prowokować wymioty.
W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stanu dziecka albo przebiegu samego urazu warto porozumieć się z lekarzem, zwłaszcza gdy uderzenie było silne.
Co, kiedy i dlaczego?
U najmłodszych przyczyną wypadku jest zawsze nieuwaga dorosłych. Dziecko może wypaść z rąk opiekuna albo z wózka. Starsze próbują chodzić. Chód jest niezgrabny, głowa w stosunku do tułowia – duża i ciężka. Przy słabo
wykształconej równowadze często zdarzają się upadki, zwłaszcza do tyłu. Niski wzrost z wysokim środkiem ciężkości powoduje jednak, że energia kinetyczna działająca w czasie urazu nie jest duża i następstwa upadków najczęściej nie są poważne.
Gorzej, jeśli dochodzi do tzw. urazów meblowych. Dziecko uderza głową o krawędzie mebli albo ściąga na siebie przedmioty. Miękka czaszka daje słabą ochronę mózgu. Może zostać wgnieciona, a mózg stłuczony.
Jeśli nastąpiła krótkotrwała utrata przytomności lub pamięci okoliczności urazu, prawdopodobnie doszło do wstrząśnienia mózgu i poszkodowany wymaga opieki lekarskiej. Wstrząs mózgu to łagodny uraz, mający wpływ na jego normalną pracę. Wiele dzieci uderza się w głowę, ale takiego urazu nie doznaje. Najczęstszymi objawami są: krótki okres dezorientacji lub utrata pamięci po wypadku, ból głowy, wymioty, zawroty głowy lub utrata przytomności. Jednak osoba, która doznała wstrząsu mózgu, nie musi utracić przytomności.
Z powodu pourazowego bólu głowy można podać dziecku paracetamol, ale nie aspirynę (podobnie - lepiej nie ibuprofen), bo zwiększa się ryzyko krwotoku.
U niemowląt po urazie głowy zwykle nie wykonuje się prześwietlenia czaszki (wyjątkiem może być uraz nosa). Badanie to jest trudne, jego wartość – znikoma, a dziecko otrzymuje niepotrzebną dawkę promieniowania. Metodą diagnostyczną są USG przezciemiączkowe oraz w wyją- tkowych przypadkach tomografia komputerowa.
Profilaktyka
Bądźmy przezorni, ostrożni i pamiętajmy:
ścianki łóżeczka muszą być zamknięte,
przy przewijaniu nie zostawiajmy dziecka na stole lub przewijaku nawet na chwilę,
podczas kąpieli uważajmy, by nie wyśliznęło się z naszych namydlonych rąk,
używajmy stabilnych wózków, z których dziecko nie wypadnie,
zakładajmy ochraniacze na krawędzie mebli,
zostawiajmy dziecko w bezpiecznym kojcu,
nie używajmy chodzików,
zamknijmy dostęp do schodów barierką,
zachowajmy trzeźwość i zdrowy rozsądek.